Mentorská podpora

INFO K MENTORSKÉMU PROGRAMU

CÍLE MENTORSKÉHO PROGRAMU HB:

1. Zapojit a podpořit absolventy kurzů OHB v organizátorské praxi:

  • Poskytnout podporu a zpětnou vazbu začínajícím organizátorským týmům, které navazují na praxe z kurzů OHB
  • Poskytnout podporu samostatným začínajícím organizátorům - absolventům kurzů a zpětnou vazbu při přípravě, vedení a vyhodnocení jejich akcí, projektů.
  • Inspirovat je v organizátorské praxi, vést je k udržitelnému organizování (bez rychlého vyhoření), posílit motivaci absolventů kurzů k dalšímu organizování.
  • Provést absolventy k vlastní organizátorské seberealizaci - co by mohli dělat, jak se zapojit, realizovat, jak se v tomto rozvíjet, co si z toho osobně odnést.

2. Pomoci lidem kolem HB při zapojení do činnosti HB či do organizování:

  • Poskytovat podporu a zpětnou vazbu lidem, kteří mají zájem pod HB realizovat svoji akci, projekt, záměr.
  • Poskytnout podporu účastníkům akcí k tomu, aby postoupili na organizátorský level, a to i před absolvováním kurzu a pustili se do organizování menších akcí nebo zapojili do týmu. Provést je tímto procesem.

3. Vzájemné obohacení:

  • Rozvoj osobnosti mentorovaných
  • Rozvoj osobnosti mentora - přínos pro něj samotného.

 

DOMLUVA MENTORA:

Zájemci o služby mentora si vyberou ze seznamu a osloví koordinátora programu Vzdělávání, který jim zprostředkuje domluvu s mentorem či rovnou první setkání.

Pokud si mentor/ka s mentorovanými sednou, tak naváží spolupráci, pokud se jejich představy nepotkají, tak mají možnost spolupráci nenavázat a je nabídnuta spolupráce s jiným mentorem/mentorkou.

V případě, že budete potřebovat poradit, tak piště Terce, koordinátorce programu Vzdělávání na ústředí Brontosaura na e-mai: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

MENTOŘI A MENTORKY PRO VÁS:

HONZA KŘIVONOŽKA

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

praxe z Hnutí Brontosaurus: založil  ZC HB Kolovrátek a zahájil menagement ochrany přírody na lokalitě přírodní památka Kudlačena, působí od roku 2006.

zkušenosti odjinud: organizoval  Jeden svet v Praze (část pro školy), dobrovolničil  v Záježové (1 rok) a 2 zimy na opravě vodního mlýna v Kvačianské dolině, vše práce s dobrovolníky, řemeslné činnosti, organizace wokrshkopů

proč ses rozhodl být mentorem: "Rád pomůžu ostatním organizátorům a rád se podělím o své bronto i jiné zkušenosti."

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: akce v oblasti ochrany přírody velké akce (pro veřejnost) víkendovky vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem) plánovaní projektů (např. ke zlepšení ŽP v obci) péče o základní článek, tým, komunitu.

délka a místo mentoringu: může být dlouhodobější (on-line nebo severní Morava)

PETR JARUŠEK - ŽBLEBT

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

praxe z Hnutí Brontosaurus: spoluorganizoval  řadu letních Prázdnin s Brontosaurem i víkendovek, vedl několik let Akci příroda, rozbíhal řadu nových projektů na ústředí, byl členem velké rady a také rady ZČ. Krom toho se podílel na organizátorských kurzech dávno (OKAP), ale i nedávno (Refresh). Primárně se soustředil na ochranu přírody, byť začínal jezdit spíše na památkách (jako kluk, typicky hrad Boskovice).

zkušenosti odjinud: již roky rozvíjí firmu, která se věnuje procvičování učiva na ZŠ, SŠ a Gymnáziích. Ostatně podívejte se sami: https://www.umimeto.org Věří, že zásadní pro vývoj naší společnosti jsou inovace a pokrok na mnoha úrovních. Snaží se dlouhodobě přemýšlet o svém "impact factoru" na vývoj společnosti a optimalizovat jej. O inovacích a smysluplnosti té které činnosti přemýšlí poměrně kriticky a rád o tématu debatuje s kamarády. Toto má pocit mnohdy chybí (i mému mladšímu já), člověk je "hurá do akce", ale ono je užitečné si to hurá nejprve trochu promyslet a zjistit, zda "jiné hurá" nebude 10x efektivnější a přitom ještě zábavnější. Přijde mu užitečné dělat věci, které nikdo nedělá, vyhýbat se soutěžení a mít silnou pracovní morálku.

Roky  organizoval kurz Návrat v nádherném skanzenu v Roháčích. Takový mix práce, her, výletů do hor a přednášek.

proč ses rozhodl být mentorem: "Může být užitečné si promluvit o širších souvislostech, i když spolu nebudeme souhlasit."

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: akce v oblasti ochrany přírody zážitkové akce (zážitková pedagogika a osobnostní rozvoj) velké akce (pro veřejnost) pravidelná dlouhodobá činnost s dětmi či mládeží víkendovky vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem) plánovaní projektů (např. ke zlepšení ŽP v obci) péče o základní článek, tým, komunitu.

délka a místo mentoringu: jednorázově s možným pokračováním dle dohody, Brno či on-line

PAVEL PRACNÝ - ELF

pavelpracny@)gmail.com

praxe z Hnutí Brontosaurus: organizování víkendovek, táborů, setkávacích akcí a kurzů (např. Stopy v lese, OKAP, Dort...), vedení ZČ, práce ve výkonném výboru a kontrolní komisi.

zkušenosti odjinud: práce v ekocentru jako lektor, terénní programy a exkurze, práce na univerzitě (vědy o Zemi), popularizace a interpretace prostředí a vědy.

proč ses rozhodl být mentorem: "Když můžu, pomůžu."

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: akce v oblasti ochrany přírody akce s dětmi a pro děti velké akce (pro veřejnost) víkendovky vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem) péče o základní článek, tým, komunitu

délka mentoringu: délka dle domluvy, Brno či on-line

MICHAL ŠVARNÝ - ŠVÁRA

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

praxe z Hnutí Brontosaurus: První akce, na které  se organizačně podílel byla vůbec první Brontosauří akce v Himalájích. Později organizoval spíš běžné Prázdniny s Brontosaurem pod Rozruchem a hlavně jsem se podílel i vedl Organizátorský kurz v Praze. Byl  tři roky předsedou HB.

zkušenosti odjinud: studoval jsem pedagogiku na FF UK, dělal teambuildingové akce pro firmy pro Českou cestu a teď spoluvedu projekt Expediční ScioŠkola, což je škola postavená na kombinaci online výuky a pětidenních zážitkových expedic každý měsíc.

proč ses rozhodl být mentorem: "Vzdělávat sebe a druhé mi dává smysl."

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: akce s dětmi a pro děti, zážitkové akce (zážitková pedagogika a osobnostní rozvoj), velké akce (pro veřejnost), víkendovky, vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem), plánovaní projektů (např. ke zlepšení ŽP v obci), péče o základní článek, tým, komunitu

délka mentoringu: délka dle domluvy, Praha či on-line

ROSTISLAV KONŮPKA

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

praxe z Hnutí Brontosaurus: Tábory pro středoškoláky, vysokoškoláky atd. od roku 1998 na hradě Lukov. Víkendové akce především na hradech a zámcích (třeba irské taneční). Organizace celoročního organizátorského kurzu v Praze. Vedení táborů pro rodiče s dětmi. Vedení dětského oddílu. Postupné vedení dvou základních článků Hnutí Brontosaurus.

zkušenosti odjinud: spolupráce s ekocentrem Toulcův dvůr v Praze a dalšími ekologickými organizacemi.

proč ses rozhodl být mentorem " Velice rád podpořím nové organizátory, zajímá mě jaké přinášejí náměty na akce!"

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: akce v oblasti ochrany přírody, akce v oblasti péče o památky, akce s dětmi a pro děti, zážitkové akce (zážitková pedagogika a osobnostní rozvoj), velké akce (pro veřejnost), pravidelná dlouhodobá činnost s dětmi či mládeží, víkendovky, vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem)

délka mentoringu: i dlouhodobý, Praha či on-line

LUCKA LOMIČOVÁ

lucie.lomicova(zavináč)gmail.com

praxe z Hnutí Brontosaurus: k organizování akcí s Brontosaurem se dostala zhruba před 12 lety. Od té doby  kromě množství víkendovek organizovala také tři letní Prázdniny s Brontosaurem, pár větších akcí (Potáborko či Dort 45) a na několika akcích i vařila. Asi pět let  vedla tým brněnského organizátorského kurzu a řádku let vede také základní článek Orchis. Měla  tu čest také působit ve Výkonném výboru a být místopředsedkyní Hnutí.

zkušenosti odjinud: organizovala i dětské tábory (příměstské i pobytové) a na gymplu akce pro veřejnost a seberozvojové akce pro své vrstevníky. Vedla několik let hudební kroužky pro děti.

proč ses rozhodla být mentorkou: "Vzdělávání v Brontosauru je moje srdcovka a budu ráda k ruce ostatním :)"

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: zážitkové akce (zážitková pedagogika a osobnostní rozvoj), velké akce (pro veřejnost), víkendovky, vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem), péče o základní článek, tým, komunitu

délka mentoringu: i dlouhodobý, Brno či on-line

KRISTINA STUDENÁ - KRISTI

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

praxe z Hnutí Brontosaurus: V Brontosauru  začínala s organizováním táborů v ČR, ale velice záhy  přešla do zahraničních akcí - do Banátu v Rumunsku a na Ukrajinu, kde působíme už 10. rokem. Pracovala  taky na ústředí (koordinace dobrovolníků*ic ze zahraničí, psaní projektů). V současnosti působí jako předsedkyně HB a členka výkonného výboru HB. Mám zkušenosti s různorodými projekty a sháněním financí, baví ji strategické řízení a větší projekty. Ráda vymýšlí inovace, nové akce, umí být kreativní, ale i realistická :-)

zkušenosti odjinud: pracuje v organizaci, kde spolupracuji s romskými studenty*kami a vedu menší tým. V minulosti pracovala v ekologicky a lidskoprávně orientovaných organizacích, kde využívali metodu kampaní a komunikovali s institucemi a samosprávou. Baví ji propojovat témata a přístupy, zamýšlet se nad přesahem našich akcí a otevírat se zkušenostem zvenku.

proč ses rozhodla být mentorkou: "Baví mě přemýšlet o smyslu toho, co děláme, ať to je cokoliv. Sama moc ráda využívám konzultace, víc hlav víc ví a pohled zvenku je skvělý nástroj, jak svoji akci vyladit do detailů :) Ráda potkávám nové nadšené lidi a těším se, že se i já dozvím něco zajímavého o tom, co děláte."

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: akce v oblasti ochrany přírody, mezinárodní akce, akce v zahraničí, zážitkové akce (zážitková pedagogika a osobnostní rozvoj), velké akce (pro veřejnost), víkendovky, vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem), plánovaní projektů (např. ke zlepšení ŽP v obci), péče o základní článek, tým, komunitu

délka mentoringu: i dlouhodobý, Brno či on-line