Mimořádná dobrovolnická pomoc

Pojďme pomáhat také tam, kde je to aktuálně potřeba. A to teď hned! 💪

Asi tušíte, že v souvislosti s pandemií se mnoho odvětví ocitá v těžké situaci či krizi. Pojďme právě TEĎ podpořit ty, kteří dříve i dnes pečují o přírodu či hospodaří v souladu s ní a ku prospěchu naší krajině. Právě teď je to třeba - ukázat, že v šetrném hospodaření v krajině je budoucnost, podpořit ty, kteří o ně usilují a ukázat, že i v době krize je třeba myslet na  budoucnost!🍀

Momentálně kontaktujeme biofarmy, lesníky, záchranné stanice a další a zjišťujeme jejich potřeby pomoci.👩‍🌾 V tuto chvíli je dobrovolnická pomoc více než vítaná, a to je výzva pro nás! 

Přinášíme vám aktuální poptávky o dobrovolnickou pomoc. Jak se zapojit? Podívejte se na aktuální seznam míst, kde uvítají naši pomoc a vyražte.

Vyjeďte dobrovolničit individuálně, v menší skupině nebo zde uspořádejte pracovní víkendovku, letní akci (klidně méně programovou, zaměřenou zejména na pomoc, kde je třeba). Je to možná takový návrat k brontosauřím kořenům :-)

K oběma variantám se váže také možnost finanční podpory Hnutí Brontosaurus. 🌞 Více se dozvíte níže.

Místa, kde uvítají naši pomoc (průběžně aktualizujeme):

Český svaz ochránců přírody MORAVA - chráněné teplomilné lokality

Místo: několik chráněnných teplomilných lokalit na jižní Moravě (někdy je možnost přidat se k někomu do auta cestou z Brna)

Práce: péče o cenná území teplomilných trávníků, zejména hrabání trávy při sečích

Jak se zapojit: kontaktujte přímo ČSOP - kontakt Johana Drlíková Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další podrobnosti: Informace o práci ČSOP Morava najdete na FB: https://www.facebook.com/csop.morava/. Další nfo doplníme nebo vám je zašlou.

Zájem o mimořádné víkendovky: ano, zjišťujeme podrobnější informace k zázemí

 

Kozojedský dvůr s.r.o.

Místo: Nítkovice, Zlínský kraj (mapa)

Práce: především manuální venkovní práce související s chovem zvířat, rekultivací okolí a údržbou statku

Jak se zapojit: kontaktujte přímo farmu - kontakt Martin Kříčka Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další podrobnosti: Pro dobrovolníky je zajištěno ubytování na postelích (vhodné vzít si spacák) a strava, aktuálně je možné přijet kdykoliv přes týden, od konce května pouze ve všední dny. Ideální je jejezdit alespoň na dva dny a více.

Zájem o mimořádné víkendovky: ano, zjišťujeme podrobnější informace k zázemí

 

Prosetín - úpolínové louky

Místo: Prosetín, Pardubický kraj

Práce: kosení a hrabání chráněnné louky

Jak se zapojit: kontaktujte správce lokality Tibora Schwarze Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další podrobnosti: Termíny sečí jsou od 15.6 do 28.6. a od 15.9. do 28.9.. Podrobnosti k lokalitě najdete na mapě lokalit.

 

Ekofarma Ctiboř

Místo: Ctiboř, Žirovnice, kraj Vysočina (mapa)

Práce: práce na farmě - pletí, zalévání, sázení, sklízení, stavba ohrad, sekání kosou, sázení stromů, nakládání zeleniny, obracení sena, sklízení sena, štípání dříví apod.

Jak se zapojit: kontaktujte přímo farmu na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další podrobnosti: Pro dobrovolníky je zajištěno ubytování na postelích, maximální počet osob je 15. Je možné přijet kdykoliv na libovolně dlouhodou dobu. 

Zájem o mimořádné víkendovky: ano, zjišťujeme další informace k zázemí

 

Svobodný statek na Soutoku, o.p.s.

Místo: České Kopisty u Terezína, Ústecký kraj (mapa)

Práce: výpomoc s ekologickým zelinářstvím 

Jak se zapojit: kontaktujte přímo farmu na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další podrobnosti: Pro dobrovolníky je zajištěno ubytování, více informací v Metodice individuálního dobrovolnictví Svobodného statku.

Zájem o mimořádné víkendovky: ano, zjišťujeme další informace k zázemí

 

Pro domluvu společného dobrovolničení můžete využívat skupinu Brontosauří inspirace a sdílení - dejte sem vědět, že se chystáte a vyražte spolu s dalšími! Můžete zde také sdílet fotky a psát dojmy. Můžete se zároveň zapojit do kampaně Na přírodu nekašlu a zveřejňovat fotky na sociálních sítích s #naprirodunekaslu.

Zároveň budeme rádi, když nám dáte vědět na ústředí že se někam chystáte, abychom měli tušení, jak tato dobrovolnická pomoc funguje. Až budete kontaktovat farmu, můžete do kopie přidat Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kam nám následně můžete posílat i fotky a dojmy.

Máte další tipy na místa, kam bychom mohli vyrazit pomáhat? Budeme rádi, když nám je pošlete na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Děkujeme také za sdílení a šíření této výzvy. 🌞

 

Nabídka finanční podpory

KOMU:

  • Organizátorům a účastníkům mimořádným dobrovolnickým akcím na pomoc přírodě, krajině - zejména na lokalitách, kde je aktuální potřeba pomoci v rámci krize způsobené pandemií - např. na biofarmách, stanicích pro handicapované živočichy, u alternativních lesníků, při péči o výsadby, mokřady, apod. 

  • Dobrovolníkům, kteří v malých skupinách (bez organizované akce) vyjedou pomoci na lokality, kde se zapojí do veřejně prospěšné pomoci přírodě a krajině, např. na biofarmách, stanicích pro handicapované živočichy, u alternativních lesníků, při péči o výsadby, mokřady, apod. 

 

NA CO A ZA JAKÝCH PODMÍNEK:

  • “Neorganizované” dobrovolnictví

Tedy akce, kdy vyrazíte pomáhat v menší skupině, s kamarády, bez záštity nějakého základního článku HB.

Lze získat podporu na jízdné, stravu (max. 100 kč na osobu a den), ubytování pro jednotlivce či lépe pro malé skupiny.

Podmínky: 1. předběžná domluva a žádost na tel. 737 034 230, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 2. zaslání vyplněné prezenční listiny (forma dobrovolnické smlouvy), stručné informace o realizované dobrovolnické činnosti a min. tří fotografií, 3. zaslání dokladů a jízdenek k proplacení s číslem účtu pověřené osoby.

 

  • Organizované (mimořádné) akce 

Tedy akce na které zvete širší okruh lidí a které se konají pod hlavičkou nějakého ZČ, RC nebo klubu nebo je alespoň propagujete jako víkendovky přes FB či web, apod.

  1. Podpora pro základní články:

Lze fakturovat jakékoliv náklady akce ve výši: jednodenní 60 Kč/dobrovolník a den, víkendové 100 Kč/dobrovolník a den, vícedenní 120 Kč/dobrovolník a den.

Podmínky: 1. vyplnění žádosti, případně domluva na tel. 737 034 230, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 2. zaslání prezenční listiny a min. tří fotografií, 3. fakturace na ústředí HB - náklady máte u sebe v účetnictví a nedokládáte je. (zdroj minigranty HB, popř. SFŽP)

  1. Podpora přímo pro organizátory a účastníky (na akce nepodpořené přes ZČ)

    Lze získat podporu na jízdné, stravu (max. 100 kč na osobu a den), ubytování (limit je max. 200/os/den - ale v rámci možných zdrojů to bude spíše výrazně méně).

Podmínky: 1. vyplnění žádosti, případně domluva na tel. 737 034 230, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 2. zaslání prezenční listiny a min. tří fotografií, 3. zaslání dokladů a jízdenek k proplacení.