Organizování akcí

Mentorská podpora

INFO K MENTORSKÉMU PROGRAMU

CÍLE MENTORSKÉHO PROGRAMU HB:

1. Zapojit a podpořit absolventy kurzů OHB v organizátorské praxi:

 • Poskytnout podporu a zpětnou vazbu začínajícím organizátorským týmům, které navazují na praxe z kurzů OHB
 • Poskytnout podporu samostatným začínajícím organizátorům - absolventům kurzů a zpětnou vazbu při přípravě, vedení a vyhodnocení jejich akcí, projektů.
 • Inspirovat je v organizátorské praxi, vést je k udržitelnému organizování (bez rychlého vyhoření), posílit motivaci absolventů kurzů k dalšímu organizování.
 • Provést absolventy k vlastní organizátorské seberealizaci - co by mohli dělat, jak se zapojit, realizovat, jak se v tomto rozvíjet, co si z toho osobně odnést.

2. Pomoci lidem kolem HB při zapojení do činnosti HB či do organizování:

 • Poskytovat podporu a zpětnou vazbu lidem, kteří mají zájem pod HB realizovat svoji akci, projekt, záměr.
 • Poskytnout podporu účastníkům akcí k tomu, aby postoupili na organizátorský level, a to i před absolvováním kurzu a pustili se do organizování menších akcí nebo zapojili do týmu. Provést je tímto procesem.

3. Vzájemné obohacení:

 • Rozvoj osobnosti mentorovaných
 • Rozvoj osobnosti mentora - přínos pro něj samotného.

 

DOMLUVA MENTORA:

Zájemci o služby mentora si vyberou ze seznamu a osloví koordinátora programu Vzdělávání, který jim zprostředkuje domluvu s mentorem či rovnou první setkání.

Pokud si mentor/ka s mentorovanými sednou, tak naváží spolupráci, pokud se jejich představy nepotkají, tak mají možnost spolupráci nenavázat a je nabídnuta spolupráce s jiným mentorem/mentorkou.

V případě, že budete potřebovat poradit, tak piště Terce, koordinátorce programu Vzdělávání na ústředí Brontosaura na e-mai: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

MENTOŘI A MENTORKY PRO VÁS:

HONZA KŘIVONOŽKA

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

praxe z Hnutí Brontosaurus: založil  ZC HB Kolovrátek a zahájil menagement ochrany přírody na lokalitě přírodní památka Kudlačena, působí od roku 2006.

zkušenosti odjinud: organizoval  Jeden svet v Praze (část pro školy), dobrovolničil  v Záježové (1 rok) a 2 zimy na opravě vodního mlýna v Kvačianské dolině, vše práce s dobrovolníky, řemeslné činnosti, organizace wokrshkopů

proč ses rozhodl být mentorem: "Rád pomůžu ostatním organizátorům a rád se podělím o své bronto i jiné zkušenosti."

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: akce v oblasti ochrany přírody velké akce (pro veřejnost) víkendovky vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem) plánovaní projektů (např. ke zlepšení ŽP v obci) péče o základní článek, tým, komunitu.

délka a místo mentoringu: může být dlouhodobější (on-line nebo severní Morava)

PETR JARUŠEK - ŽBLEBT

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

praxe z Hnutí Brontosaurus: spoluorganizoval  řadu letních Prázdnin s Brontosaurem i víkendovek, vedl několik let Akci příroda, rozbíhal řadu nových projektů na ústředí, byl členem velké rady a také rady ZČ. Krom toho se podílel na organizátorských kurzech dávno (OKAP), ale i nedávno (Refresh). Primárně se soustředil na ochranu přírody, byť začínal jezdit spíše na památkách (jako kluk, typicky hrad Boskovice).

zkušenosti odjinud: již roky rozvíjí firmu, která se věnuje procvičování učiva na ZŠ, SŠ a Gymnáziích. Ostatně podívejte se sami: https://www.umimeto.org Věří, že zásadní pro vývoj naší společnosti jsou inovace a pokrok na mnoha úrovních. Snaží se dlouhodobě přemýšlet o svém "impact factoru" na vývoj společnosti a optimalizovat jej. O inovacích a smysluplnosti té které činnosti přemýšlí poměrně kriticky a rád o tématu debatuje s kamarády. Toto má pocit mnohdy chybí (i mému mladšímu já), člověk je "hurá do akce", ale ono je užitečné si to hurá nejprve trochu promyslet a zjistit, zda "jiné hurá" nebude 10x efektivnější a přitom ještě zábavnější. Přijde mu užitečné dělat věci, které nikdo nedělá, vyhýbat se soutěžení a mít silnou pracovní morálku.

Roky  organizoval kurz Návrat v nádherném skanzenu v Roháčích. Takový mix práce, her, výletů do hor a přednášek.

proč ses rozhodl být mentorem: "Může být užitečné si promluvit o širších souvislostech, i když spolu nebudeme souhlasit."

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: akce v oblasti ochrany přírody zážitkové akce (zážitková pedagogika a osobnostní rozvoj) velké akce (pro veřejnost) pravidelná dlouhodobá činnost s dětmi či mládeží víkendovky vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem) plánovaní projektů (např. ke zlepšení ŽP v obci) péče o základní článek, tým, komunitu.

délka a místo mentoringu: jednorázově s možným pokračováním dle dohody, Brno či on-line

PAVEL PRACNÝ - ELF

pavelpracny@)gmail.com

praxe z Hnutí Brontosaurus: organizování víkendovek, táborů, setkávacích akcí a kurzů (např. Stopy v lese, OKAP, Dort...), vedení ZČ, práce ve výkonném výboru a kontrolní komisi.

zkušenosti odjinud: práce v ekocentru jako lektor, terénní programy a exkurze, práce na univerzitě (vědy o Zemi), popularizace a interpretace prostředí a vědy.

proč ses rozhodl být mentorem: "Když můžu, pomůžu."

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: akce v oblasti ochrany přírody akce s dětmi a pro děti velké akce (pro veřejnost) víkendovky vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem) péče o základní článek, tým, komunitu

délka mentoringu: délka dle domluvy, Brno či on-line

MICHAL ŠVARNÝ - ŠVÁRA

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

praxe z Hnutí Brontosaurus: První akce, na které  se organizačně podílel byla vůbec první Brontosauří akce v Himalájích. Později organizoval spíš běžné Prázdniny s Brontosaurem pod Rozruchem a hlavně jsem se podílel i vedl Organizátorský kurz v Praze. Byl  tři roky předsedou HB.

zkušenosti odjinud: studoval jsem pedagogiku na FF UK, dělal teambuildingové akce pro firmy pro Českou cestu a teď spoluvedu projekt Expediční ScioŠkola, což je škola postavená na kombinaci online výuky a pětidenních zážitkových expedic každý měsíc.

proč ses rozhodl být mentorem: "Vzdělávat sebe a druhé mi dává smysl."

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: akce s dětmi a pro děti, zážitkové akce (zážitková pedagogika a osobnostní rozvoj), velké akce (pro veřejnost), víkendovky, vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem), plánovaní projektů (např. ke zlepšení ŽP v obci), péče o základní článek, tým, komunitu

délka mentoringu: délka dle domluvy, Praha či on-line

ROSTISLAV KONŮPKA

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

praxe z Hnutí Brontosaurus: Tábory pro středoškoláky, vysokoškoláky atd. od roku 1998 na hradě Lukov. Víkendové akce především na hradech a zámcích (třeba irské taneční). Organizace celoročního organizátorského kurzu v Praze. Vedení táborů pro rodiče s dětmi. Vedení dětského oddílu. Postupné vedení dvou základních článků Hnutí Brontosaurus.

zkušenosti odjinud: spolupráce s ekocentrem Toulcův dvůr v Praze a dalšími ekologickými organizacemi.

proč ses rozhodl být mentorem " Velice rád podpořím nové organizátory, zajímá mě jaké přinášejí náměty na akce!"

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: akce v oblasti ochrany přírody, akce v oblasti péče o památky, akce s dětmi a pro děti, zážitkové akce (zážitková pedagogika a osobnostní rozvoj), velké akce (pro veřejnost), pravidelná dlouhodobá činnost s dětmi či mládeží, víkendovky, vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem)

délka mentoringu: i dlouhodobý, Praha či on-line

LUCKA LOMIČOVÁ

lucie.lomicova(zavináč)gmail.com

praxe z Hnutí Brontosaurus: k organizování akcí s Brontosaurem se dostala zhruba před 12 lety. Od té doby  kromě množství víkendovek organizovala také tři letní Prázdniny s Brontosaurem, pár větších akcí (Potáborko či Dort 45) a na několika akcích i vařila. Asi pět let  vedla tým brněnského organizátorského kurzu a řádku let vede také základní článek Orchis. Měla  tu čest také působit ve Výkonném výboru a být místopředsedkyní Hnutí.

zkušenosti odjinud: organizovala i dětské tábory (příměstské i pobytové) a na gymplu akce pro veřejnost a seberozvojové akce pro své vrstevníky. Vedla několik let hudební kroužky pro děti.

proč ses rozhodla být mentorkou: "Vzdělávání v Brontosauru je moje srdcovka a budu ráda k ruce ostatním :)"

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: zážitkové akce (zážitková pedagogika a osobnostní rozvoj), velké akce (pro veřejnost), víkendovky, vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem), péče o základní článek, tým, komunitu

délka mentoringu: i dlouhodobý, Brno či on-line

KRISTINA STUDENÁ - KRISTI

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

praxe z Hnutí Brontosaurus: V Brontosauru  začínala s organizováním táborů v ČR, ale velice záhy  přešla do zahraničních akcí - do Banátu v Rumunsku a na Ukrajinu, kde působíme už 10. rokem. Pracovala  taky na ústředí (koordinace dobrovolníků*ic ze zahraničí, psaní projektů). V současnosti působí jako předsedkyně HB a členka výkonného výboru HB. Mám zkušenosti s různorodými projekty a sháněním financí, baví ji strategické řízení a větší projekty. Ráda vymýšlí inovace, nové akce, umí být kreativní, ale i realistická :-)

zkušenosti odjinud: pracuje v organizaci, kde spolupracuji s romskými studenty*kami a vedu menší tým. V minulosti pracovala v ekologicky a lidskoprávně orientovaných organizacích, kde využívali metodu kampaní a komunikovali s institucemi a samosprávou. Baví ji propojovat témata a přístupy, zamýšlet se nad přesahem našich akcí a otevírat se zkušenostem zvenku.

proč ses rozhodla být mentorkou: "Baví mě přemýšlet o smyslu toho, co děláme, ať to je cokoliv. Sama moc ráda využívám konzultace, víc hlav víc ví a pohled zvenku je skvělý nástroj, jak svoji akci vyladit do detailů :) Ráda potkávám nové nadšené lidi a těším se, že se i já dozvím něco zajímavého o tom, co děláte."

na jaký typ aktivit tě nejlépe oslovovat: akce v oblasti ochrany přírody, mezinárodní akce, akce v zahraničí, zážitkové akce (zážitková pedagogika a osobnostní rozvoj), velké akce (pro veřejnost), víkendovky, vícedenní akce (Prázdniny s Brontosaurem), plánovaní projektů (např. ke zlepšení ŽP v obci), péče o základní článek, tým, komunitu

délka mentoringu: i dlouhodobý, Brno či on-line

 

 

 

 

 

🔊 Podpora propagace tvojí akce

  

Rádi zveřejníme tvou akci v kalendáři akcí na webu, budeme ji propagovat na Facebooku, Instagramu a dále šířit...

Co je pro to potřeba udělat?

 • Zadat akci do BISu (Brontosauří informační systém), aby se zveřejnila na webu - pomůže vám základní článek s který akci pořádáte nebo kdokoli z ústředí. Jak na to přijdeš v tomto návodu na zadávání akcí do BIS.

  

 

  

Canva - online grafika

Vyzkoušej naše nové šablony na FB cover události, plakát mnoho dalšího v online grafickém editoru Canva.com, kde si během pár minut vytvořít úžasnou grafiku ke své akci. Před otevřením šablony klikni na 3 tečky a vytvoř si svou kopii.

Stačí se přihlásit do našeho účtu Canva přes email:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

jedemedal24

Na organizátorském mozku najdeš i Offline šablony a návody HB.

 

Termíny na zadávání akcí:

Čím dříve zadáte vaše letní akce do BIS, tím dříve se objeví na našem webu, sociálních sítí a díky placené inzerci po celém internetu a brzy vám přiláká nové účastníky!

 

🌼 Jarní víkendovky: 10. února pro hromadnou propagaci (letáky, plakáty, online)

 

☀️ Letní akce a tábory: 15. března pro hromadnou propagaci (letáky, plakáty, online)

 

🍂 Podzimních víkendovky: 15. června: pro šíření na letních akcích a 31. srpna pro podzimní tiskoviny a online 

 

Máš dotaz nebo zájem o konzultaci? Stačí se ozvat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nabídka lokalit

Tato mapa lokalit Hnutí Brontosaurus shromažďuje místa, na kterých brontosauři dobrovolně pracují pro přírodu či památky a pomáhají tak zachovávat či rozšiřovat naše přírodní a kulturní dědictví.

Níže pak najdete také ceník chaty Smrčník pro Brontosauří akce.

 

 

 

 • Jsi začínající organizátor a hledáš místo, kde bys v klidu a bez velkého zařizování mohl uspořádat víkendovku?
 • Jsi zkušený organizátor, který by se rád podíval na nová místa?
 • Zajímá Tě, kde všude brontosauři pomáhají?

 

U každé lokality se snažíme mít podrobné a praktické informace, jak se tam pomáhá, co na ní můžete očekávat za zázemí, co už se na lokalitě povedlo udělat atd.

Věříme, že vám mapa bude dobře sloužit!

Chybí na mapě vaše lokalita? Nevadí, že je plně vytížená pravidelnými akcemi, i tak stojíme o to jí na mapě lokalit mít! Napravit to můžete snadno, vyplněným formuláře pro lokalitu.

V případě dotazů kolem lokalit se obracejte na koordinátorku program Akce příroda na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo koordinátorku Akce Památky na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Projekt je spolufinancován Ministerstvem životního prostředí ČR, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

 

 

Interní ceník chaty Smrčník pro brontosauří akce

najdete jej níže v příloženém dokumentu.

 

 

Vyhledávání v dokumentech

Co to je
Pro koho to je
O čem to je
Pro kdy to je