Datové schránky

Povinnost mít datovou schránku nabyla i pro spolky a pobočné spolky účinnost od 1. 1. 2023. Jde o krok státu k podpoře eGovernmentu a elektronizace jednání s orgány veřejné zprávy.

Video návod ZDE.

Reálně stát zřizuje datové schránky postupně, takže vyčkejte až obdržíte poštou přihlašovací údaje – přijdou vám nejpozději do konce března. Pro všechny pobočné spolky zapsané ve veřejném rejstříku bude schránka vytvořena automaticky, takže si ji nemusíte zřizovat sami. Na e-mailovou adresu ZČ a RC obdržíte kontaktní zprávu s pokyny a od vás se očekává se k vytvořenému účtu jen přihlásíte. Vedení datové schránky je zdarma a stejně tak i většina vámi odeslané pošty!

Důležité je vědět, že se jedná o zřízení datové schránky pro spolek (základní článek nebo regionální centrum) a statutárním zástupcům přijde pouze přístup k ní. Pokud dojde ke změně statutárního zástupce ZČ/RC (předsedy, hospodáře, místopředsedy) a ta se zapíše do spolkového rejstříku, tak přístup předchozího statutáře zaniká a nový statutář obdrží svůj.

Odesílání pošty veřejné správě je zdarma, ostatní odesílání je zpoplatněno. Odeslání pošty přes datovou schránku odpovídá odeslání dopisu s neověřeným podpisem (za tu osobu, jež se do datové schránky přihlásila).

Rozsah využití datové schránky k odesílání pošty je na vás, ale POZOR povinné je podat elektronicky přes datovou schránku daňové přiznání.

Množství doručené pošta do datové schránky bude zhruba odpovídat množství doručené pošty na ZČ/RC, jež vám chodila do vlastních rukou. POZOR na fikci doručení – pošta v datové schránce se považuje za doručenou i když si ji nestáhnete. Pošta odeslaná orgánem veřejné moci se považuje za doručená uplynutím 10 dnů od dodání dokumentu do datové schránky příjemce. Můžete si nastavit upozornění o doručení pošty na e-mail (zdarma) nebo telefon.

POZOR: Datové zprávy jsou ve schránce ukládány pouze po dobu 3 měsíců od jejich doručení nebo odeslání. Datová schránka nabízí i možnost využití datového trezoru k archivaci zpráv.

Pokud byste narazili na problém nebo potřebovali poradit, tak kontaktuje Josefa Dvořáčka na ústředí HB: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 737 034 230.